Glikoller

Dietilen Glikol (DEG)
Polyester polioller, doymamış polyester reçineler, büfe ısıtıcıları, morfolin üretimi, boyalar ve kaplamalar, plastikleştiriciler, sıvı çamaşır deterjanı, çimento öğütme ve polietilen glikol için bir ara madde olarak kullanılır. Ayrıca tütün endüstrisinde nem tutucu olarak, uçak ve demiryollarında kar spreyi olarak, tutkal sanayinde inceltici olarak kullanılır.
Monoetilen Glikol (MEG)
Esas olarak polyester, elyaf ve Pet reçineleri imal etmek için kullanılır. Düşük donma noktasına sahip olduğu için Otomotiv sektöründe soğutucu sıvısı ve antifrizlerde, fren sıvılarında, çözücü sıvısı olarak, selüloz ester ve eterlerde, kozmetik sanayinde, vernik, boya ve alkid ,mürekkep sanayi de başlıca kullanım alanlarındandır.
Propilen Glikol (PG)

Bunlardan bazıları; organik sentezlerde, özellikle propilen glikol ve polyester reçinelerde, selofan ve antifriz çözeltilerde kullanılır. Yağlar, gresler, waxlar, ve reçineler için çözücü olarak kullanılır. Tat vericilerde, parfümlerde ve hafif içimli şuruplarda kullanılır. Soğutucu sistemler için soğutucu olarak kullanılır. Akışkanlaştırıcı, hidrolik sıvısı olarak kullanılır. Tekstil sanayinde dengeleyici, gıda sektöründe çözücü ve ıslatıcı ajan, ilaç ve sağlık sektöründe, özellikle küf ve mantarlar için koruyucu, kremlerde, güneş losyonlarında kullanılır. Araç fren sistemlerinde, havayollarında uçak pistlerinde buz önleyici olarak kullanılır.

Propilen Glikol Metil Eter (PGME)

PGME; yüzey dayanımı ve hızlı buharlaşma özelliği ile temizleyici uygulamalarda tercih edildiği gibi akrilik, epoksi, alkit, polyester, nitroselüloz ve poliüretan uygulamalarında iyi çözücülük sağlar.

Propilen Glikol Metil Eter Asetat (PMA)
PMA; akrilik, nitroselüloz ve poliüretan boya reçinesi gibi maddeler için mükemmel çözücülüğe sahiptir.
Butil Glikol (BG)
Su bazlı boyalarda mükemmel bir yardımcı kimyasal olan Butil Glikol, hafif kokulu, yüksek kaynama seviyesinde, az uçucu bir çözücüdür. Su bazlı boyalarda ve kaplamalarda bileşen olarak kullanılır.