Otomotiv

Polimerik Poliollar

Bu polioller esnek sünger ve yüksek sertlikte sünger imalatında kullanılır. Tek başlarına yada bir reaktif poliol ile karıştırılarak kullanılabilir.

Rijit Polioller

Rijit polioller tek bileşenli sünger imalatında kullanılan, iyi akışkanlık ve mükemmel fiziksel özellikler kazandıran ürünlerdir.

Konvansiyonel Polyollar

Bu polioller üç bileşenli poliol eterleridir ve esnek poliüretan sünger imalatında kullanılır.

Polipropilen Kopolimer (PPC)

PP Homopolimer’de yer alan propilen zincirlerine etilen monomeri bağlanması ile üretilir. PP Homopolimer’lere göre daha yüksek darbe dayanımı gerektiren enjeksiyon ve ekstrüzyon uygulamalarında sıklıkla kullanılır. Gıda ve boya sektöründe kullanılan enjeksiyon ambalajlarda, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde sıklıkla tercih edilir.

Poliketon (PK)

Poliketon (PK) kompaundları yüksek hafızalı, sürtünme katsayısı düşük, aşınma direnci ve kimyasal dayanımı yüksek, gaz bariyeri özelliği olan bir polimerdir. POM a göre ürün hafızası daha iyidir. Otomotiv motor ve yakıt parçalarında, elektrik ve elektronik parçalarda kullanılır.

Polioksimetilen (POM)

POM, yüksek sertlik, düşük sürtünme ve mükemmel boyutsal kararlılığı gerektiren hassas parçalarda kullanılan bir mühendislik termoplastiğidir. Aşınma dayanımı istenilen, mekanik olarak bir başka materyal ile sürtünerek çalışan, makine parçalarında, kasnak, dişli çark, kilit mekanizmaları, sulama sistemleri, otomotiv, beyaz eşya da kullanılan bir üründür.

Polikarbonat (PC)

Mekanik dayanımı ve şeffaflığı yüksek olması sebebiyle, otomotiv aydınlatma gruplarında, beyaz eşya sektöründe, küçük ev aletlerinde, elektrik ve elektronik parçalarda, gıda kaplarında, mutfak eşyalarında kullanılan ve kullanım alanları sürekli artış gösteren önemli bir mühendislik plastiğidir.

Poliamid (PA)

Poliamidler mühendislik plastiklerinin en önemli gruplarından birini oluşturur.  Yüksek molekül kütlesine ve kristalliğe sahip, nem aktivitesi düşük sentetik bir termoplastiktir.  Çeşitli viskozite değerlerinde, cam elyaf ve benzeri elyaflar ile kuvvetlendirilmiş, kauçuklu,  ısıl dayanımı yüksek, mineral dolgulu ve alev geciktiricili, UV dayanımlı olmak üzere çok geniş bir ürün çeşitliliği bulunmaktadır. Poliamid ürünler sahip oldukları özelliklerden dolayı birçok endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadırlar.

Akrilonitril Butadiene Stiren (ABS)

ABS işlenmesi kolay, darbe dayanımı yüksek, metal ve ahşaba alternatif oluşturabilecek, çeşitli sektörlerde sıkça kullanılan bir plastik çeşididir. Termoplast sınıfının bir kopolimeridir ve bu kopolimeri oluşturan üç monomer akrilonitril, bütadien ve stirendir.   Otomotiv parçaları, koruyucu kasklar ve oyuncaklar, reklam sanayi, beyaz eşya, dekorasyon, banyo gibi bir çok sektörde yoğun kullanımı vardır.

Polistiren

Polistirenin standart tipi yoğurt, ayran, kahve, çay, perakende taze et, reçel vb. kapları gibi kullanımlar için uygundurlar. Polistirenin’in gıda ambalajında ve yalıtım sektöründe kullanılan diğer türü, köpük türüdür.  Polistiren köpük, polimerin ısı ve/veya vakum uygulayarak hacimce genişletilmiş şeklidir.

Akrilonitril Stiren Akrilat (ASA)

ASA, stiren ve akrilonitril arasındaki kopolimerizasyon reaksiyonu sırasında karıştırılmış, akrilik ester elastomerinin katılmasıyla üretilir. Akrilonitril stiren akrilat malzemesi, mükemmel tokluk ve sertliğe, iyi kimyasal direnç ve termal kararlılığa, hava koşullarına, yaşlanmaya ve sararmaya karşı olağanüstü direnç ve yüksek parlaklığa sahiptir. Hava şartlarına mukavemeti sebebiyle, dış ortamlarda kullanılan otomotiv parçalarında, elektrik panolarında ve inşaat sektöründe kullanılır.

Polipropilen Kompaund

Polipropilen’e farklı mekanik özellikler kazandırmak amaçlı katkı malzemeleri karıştırılarak  elde edilen polimerlerdir.  Otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde, küçük ev aletlerinde, gıda ambalajlarında, mobilya uygulamalarında, elektrik ve inşaat malzemeleri gibi farklı pazarlarda kullanılmaktadır.

Polipropilen Homopolimer (PPH)

Monomer propilenin Polimer hale getirilmesi ile elde edilen Polipropilen kimyasal solventlere (asit ve bazlar) karşı aşırı derecede dirençlidir. Polipropilen, otomotiv sanayinde kullanılan parçalardan, halı ve tekstil ürünlerine ve yiyecek paketlemesine kadar çok geniş kullanım alanı olan termoplastik bir polimerdir.